Site Overlay

Co to jest konsolidacja?

Co to jest konsolidacja?

Zaciągamy coraz więcej zobowiązań, coraz częściej wpadamy w tzw. spiralę długów. Konieczna jest konsolidacja, by wdrożyć skuteczny proces oddłużenia. Co to jest konsolidacja i jakie zobowiązania można konsolidować? Jakie korzyści przynosi osobom, które są zobowiązane do regulowania płatności? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Co to jest konsolidacja?

Została ci zaproponowana konsolidacja? Co to właściwie jest i czy skorzystasz z tej oferty? Poznaj najpierw szczegóły tego typu „operacji”, a dopiero potem zdecyduj, czy chcesz właśnie w ten sposób pozbyć się zadłużenia. Konsolidacja to nic innego, jak połączenie zobowiązań w jeden produkt. Na rynku usług finansowych w naszym kraju możliwa jest konsolidacja kredytów, ale też konsolidacja chwilówek. Jednym słowem, możliwa jest konsolidacja długów, jakie powstały w wyniku współpracy z instytucjami bankowymi, ale też i pozabankowymi. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie można konsolidować kredytów z pożyczkami, łączenie musi odbyć się osobno zobowiązań kredytowych i tych pozabankowych.

Jakie korzyści daje konsolidacja?

Sama konsolidacja kredytu czy innych zobowiązań jest prosta do przeprowadzenia. Tak naprawdę całym procesem zajmuje się nowy bank. To on spłaca wskazane produkty finansowe i ustanawia jedno, połączone zobowiązanie. Z reguły współpraca w ramach konsolidacji jest znacznie bardziej opłacalna dla kredytobiorcy.

Wydłużony zostaje czas współpracy, a comiesięczne raty stają się mniejsze. Co więcej, kredyt konsolidacyjny jest tańszy, aniżeli zobowiązania spłacane na dotychczasowych warunkach. Pamiętajmy, że kredyty czy chwilówki brane jakiś czas temu, nie charakteryzują się tak atrakcyjnymi warunkami, jakie proponowane są dzisiaj. Niższe oprocentowanie, brak dodatkowych kosztów, sprawiają, że konsolidacja może wręcz generować oszczędności finansowe. Dla kredytobiorcy to ogromna zaleta.

Trzeba również zaznaczyć, że konsolidacja zobowiązań daje ogromny komfort płatnikowi. To dlatego, że od teraz współpracuje on tylko z jedną instytucją, a więc może lepiej zarządzać swoimi finansami. Ma pilnować tylko jednej raty i kontaktuje się z jednym bankiem czy instytucją pozabankową.

Konsolidacja – kto może z niej korzystać?

Konsolidacja jest jedną z najpopularniejszych form oddłużania. Pozwala odzyskać płynność finansową, ale jedynie wtedy, gdy nowy bank oferuje lepsze warunki współpracy. Należy mieć na uwadze, że nierzadko nowy bank pobiera wysoką prowizję za udzielenie konsolidacji albo nalicza dodatkowe koszty. Finalnie, dłużnik spłaci więcej, aniżeli regulując zobowiązania na dotychczasowych zasadach.

Okazuje się także, że konsolidacja nie jest dla wszystkich. Jeśli ma być przeprowadzona konsolidacja chwilówek online bez bik, jak najbardziej jest to możliwe. Firmy pożyczkowe nie sprawdzają zdolności kredytowej ani historii swojego potencjalnego klienta. Wystarczy wskazać pożyczki, jakie mają ulec połączeniu, zaś instytucja pozabankowa zweryfikuje jedynie dane z dowodu osobistego i na tej podstawie wyda decyzję o udzieleniu konsolidacji zobowiązań.

Zupełnie inaczej jest w przypadku kredytów bankowych. Każda instytucja bankowa weryfikuje przyszłych kredytobiorców, sprawdzając ich zdolność kredytową. Generowany jest więc raport BIK, analizowana zostaje historia kredytowa. Banki żądają też zaświadczenia o zarobkach. Jeśli okaże się, że kredytobiorca posiada długi albo nie osiąga wystarczających dochodów, nie ma szans na przeprowadzenie konsolidacji niekorzystnych kredytów i uzyskanie połączonej raty.

Konsolidacja – jak wybrać najlepszą?

Przede wszystkim należy określić, jakiego typu zobowiązania mają zostać połączone. Łączeniem chwilówek zajmują się firmy pożyczkowe, zaś kredytów, banki. Nie ma możliwości, by łączyć te dwa rodzaje produktów finansowych w ramach tej samej konsolidacji.

Co jeszcze jest istotne? Każdy bank czy instytucja pozabankowa prowadzi własną politykę, więc warunki współpracy dla każdego potrzebującego będą inne. Zawsze trzeba dobierać oferty kredytowe zgodnie z własnymi potrzebami, oczekiwaniami, ale też możliwościami terminowej spłaty. Każdy ma też inne wymagania – większość chce uzyskać jak najtańsze zobowiązanie połączone, ale nie mniej liczy się jakość obsługi klienta, możliwość nawiązywania współpracy online, szansa na wzmocnienie swojej zdolności, a więc dobranie dodatkowych środków. W zależności od potrzeb, konsolidacja może przebiegać na innych warunkach.

Z pomocą przychodzą rankingi konsolidacji. To zestawienia, które porównują w jednym miejscu co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert. I chociaż rankingi dają jedynie poglądowe, ogólne informacje, a te ostateczne klient uzyska dopiero po wysłaniu i weryfikacji wniosku, to jednak jest to narzędzie niezbędne, by w ogóle można było poznać aktualną sytuację na rynku usług finansowych i podjąć racjonalną decyzję o współpracy z danym podmiotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *