Site Overlay

Kredyt konsolidacyjny dla studenta

Kredyt konsolidacyjny dla studenta

Znaczna część studentów boryka się z brakiem pieniędzy, dlatego wielu z nich podejmuje się pracy zarobkowej w wolnych chwilach od zajęć, a także korzysta z pożyczek. Gdy spłata zaciągniętych zobowiązań zaczyna sprawiać trudności, pomóc może ich konsolidacja, czyli zamiana wysokich rat w jedną mniejszą. Warto wiedzieć, gdzie znaleźć kredyt konsolidacyjny dla studenta i jakie warunki musi spełnić żak, by z niego skorzystać.

Studenckie życie sporo kosztuje, jednak tylko część żaków może liczyć na pomoc finansową rodziców. Jak wynika z raportu Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu „Student w pracy 2019”, aż 82% studentów pracuje, choć w wielu przypadkach jest to jedynie staż bądź praca dorywcza. W podreperowaniu budżetu pomagają preferencyjne kredyty studenckie, a także zwykłe pożyczki gotówkowe, które studenci mogą uzyskać np. na rynku pozabankowym. Zaciągnięcie zbyt wielu takich zobowiązań może skutkować problemami z ich spłatą. W takiej sytuacji powinien pomóc kredyt konsolidacyjny.

W czym może pomóc kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest specjalnym produktem finansowym proponowanym dla osób, które przestały radzić sobie ze spłatą innych zobowiązań kredytowych. Zwykle chodzi o sytuację, gdy miesięczne sumy przeznaczane na regulowanie rat pożyczek, kart kredytowych lub innych zobowiązań stanowią zbyt duże obciążenie dla portfela. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego pozwala pokryć w całości wszystkie te zobowiązania i zamienić dotychczasowe obciążenia w jedną niską ratę.

Konsolidacja pomaga zatem w spłacie zadłużenia – nie likwiduje go, ale poprzez zmniejszenie miesięcznej kwoty zobowiązania pozwala je terminowo regulować i jednocześnie mieć więcej wolnej gotówki na inne wydatki.

Czy student może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli studiujesz i interesuje Cię konsolidacja zobowiązań, musisz wiedzieć, że nie ma specjalnych kredytów konsolidacyjnych dla studentów. Istnieją wyłącznie oferty ogólne, z których skorzystać mogą osoby spełniające określone wymagania. Najczęściej warunkiem skorzystania z takiego kredytu jest:

Składając wniosek o konsolidację w banku, musisz się spodziewać konieczności pokazania dowodu osobistego oraz dostarczenia zaświadczenia o dochodach. Pamiętaj, że banki uwzględniają dochody przede wszystkim z tytułu umowy o pracę, umów cywilnoprawnych (zlecenia i o dzieło) oraz działalności gospodarczej, natomiast nie biorą pod uwagę alimentów czy stypendiów. W przypadku dochodów uzyskiwanych z pracy ważny jest okres zatrudnienia – Twoje szanse na uzyskanie kredytu będą większe, jeśli pracujesz od co najmniej 6 miesięcy.

Kredyt konsolidacyjny dla niepracujących studentów – czy to możliwe?

Jeżeli chcesz skonsolidować zaciągnięte zobowiązania kredytowe w momencie, gdy nie uzyskujesz żadnych dochodów ze źródeł akceptowanych przez banki, otrzymanie od nich kredytu na ten cel będzie praktycznie niemożliwe.

Niestety banki nie uwzględnią faktu, że na przykład otrzymujesz pieniądze od rodziców, bądź żyjesz za środki uzyskane ze stypendium. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być niemal wyłącznie pożyczka na dowolny cel pozyskana od firmy pozabankowej, która bierze pod uwagę więcej źródeł dochodów.

Gdzie znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny dla studenta?

Zanim przejdziemy do wskazówek, jak znaleźć najlepszą ofertę konsolidacji, warto wyjaśnić, jakie kryteria powinna taka oferta spełniać. Otóż powinna być po prostu tania. Zaciagnięcie kredytu na spłatę innych zobowiązań wiąże się z kosztami – wartość Twojego zadłużenia tak naprawdę wzrośnie ze względu na dodatkowe odsetki i inne opłaty naliczone przez bank z tytułu uruchomienia finansowania.

Najlepszy będzie zatem najtańszy kredyt konsolidacyjny. Jak go znaleźć? W tym celu trzeba porównać jak najwięcej ofert różnych instytucji. Jeśli chcesz oszczędzić czas, pomoże Ci w tym ranking lub kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Oba narzędzia dostępne są bezpłatnie online i pozwalają w kilka sekund poznać najlepsze aktualnie oferty produktów służących do konsolidacji zobowiązań. Kalkulator dodatkowo umożliwia obliczenie, w jakiej wysokości trzeba będzie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny na spłatę konkretnych zobowiązań i jak wysoka będzie nowa rata.

Pamiętaj, że kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które także trzeba spłacić w wyznaczonych terminach. Zazwyczaj okres spłaty takiego kredytu jest dość długi, więc jako student zastanów się, czy przez cały ten czas będziesz mieć na ten cel odpowiedniej wysokości dochody.

Źródło: https://hrpolska.pl/rynek-pracy/badania/raport-student-w-pracy-2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *